Przeskocz do treści

Awaryjność koła dwumasowego. Mazda 6

Samochód osoby to wydatek, z tego faktu zdaje sobie sprawę każdy, jednak są takie momenty kiedy nie możemy wyjść z podziwu jakie koszty niesie za sobą wymiana niektórych części. Do koronnych przykładów możemy zaliczyć przede wszystkim wymianę koła dwumasowego potocznie zwanego "dwumasem"

Awaryjność tej części wynika z jej zadania jakie ma wypełniać w naszym aucie a mianowicie tłumić drgania silnika. Dawniej do tłumienia drgań wystarczyło jedno koło zamachowe, które nie było praktycznie w ogóle awaryjne, sytuacja zmieniła się po wprowadzeniu koła dwumasowego. Dzięki większemu stopniowi skomplikowania koło dwumasowe lepiej tłumi drgania silnika dzięki czemu jazda jest przyjemniejsza, jednak sama część stała się bardziej awaryjna dlatego generuje ona duże koszty dla właściciela.

Koszt wymiany koła dwumasowego na przykładzie Mazdy 6.

Mazda 6 to dość duży rodzinny samochód, który w Polsce jest bardzo popularny. Auto to jest mało awaryjne i posiada oszczędne jednostki silnikowe, poza małymi problemami z karoserią można ten samochód polecać innym. Oczywiście w miarę intensywnego użytkowania każdy pojazd wymaga naprawy, nie wspominając że samo auto jest już nastoletnie. W przypadku takiej Mazdy 6 wymiana koła dwumasowego jest sprawą nie tanią. Zamienniki można znaleźć na portalach aukcyjnych już od 1000 zł, jednak jeżeli zależy nam na komfortowej jeździe przez kolejne 100 000 km warto jest zainwestować te 2000-3000 zł za zakup i montaż oryginalnej części.

Koło dwumasowe dla Mazdy 6 możemy w wersji oryginalnej zakupić już od 2000 zł, jednak to nie jest jedyne wyjście z tej sytuacji. Bardziej oszczędne osoby decydują się również na oddanie koła dwumasowego do regeneracji. Koszt takiej regeneracji to w zależności od serwisu około 800 zł co jest przystępną ceną.

Jak dbać o dwumase?

Dbanie o koło dwumasowe należy zacząć od zmiany stylu jazdy z agresywnego na bardziej płynne, które pozwoli wolniej zużywać się dwumasie. Zasadniczo nie tylko my mamy wpływ na to jak szybko się ono zużywa ale również teren w jakim się poruszamy. Najszybciej koło dwumasowe zniszczy się podczas poruszania się w mieście, szczególnie tym zakorkowanym gdzie większość czasu jesteśmy na biegu jałowym. Mniej zużyte koła dwumasowe będą w autach pracujących na długich i stałych trasach.

Koła dwumasowe mogą wykazywać pierwsze objawy zużycia już po 60 tysiącach kilometrów przy czym wymagają naprawy dopiero po około 150 tysiącach. Do podstawowych objawów należy stukanie w silniku, przerywanie podczas ruszania, nienaturalne wibracje silnika i całej karoserii. Kiedy zobaczymy pierwsze objawy uszkodzenia koła dwumasowego powinniśmy udać się do mechanika żeby ocenił jaką sumę będzie trzeba przygotować na naprawę.

Kup koło dwumasowe do Mazdy 6 w sklepie sprzeglo.com.pl