Przeskocz do treści

Pielęgnacja zieleni – jak i kiedy kosić trawnik?

Kiedy rozpoczyna się sezon wiosenno-letni nie możemy zapominać o tym, by pielęgnować zieleń. Jedną z tych czynności, jaką koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, jest koszenie trawnika. Jak często go kosić i kiedy – o tym dowiesz się z tego artykułu.

Pielęgnacja zieleni, trawnika najważniejszym elementem dbałości o niego

 

Pielęgnacja zieleni wiąże się również z koszeniem trawnika, którą to czynność można zaliczyć do jednego z najważniejszych elementów dbałości o niego. Bardzo często zdarza się, że dziwimy się temu, że nasza trawa w ogrodzie lub na działce nie jest odpowiednio gęsta i soczyście zielona. Powodem może być nie brak minerałów, czy zła gleba, ale właśnie nieodpowiedni sposób koszenia trawnika.

 

Warto pamiętać o tym, że taka pielęgnacja zieleni, która jest związana z koszeniem trawnika, musi być regularna, czyli powinniśmy przycinać trawę częściej, niż rzadziej. Tylko w ten sposób będziemy mogli zadbać o to, by trawa krzewiła się i rosła, a także by było w niej jak najmniej chwastów.

 

Pielęgnacja zieleni, która dotyczy koszenia trawnika, jest niezwykle istotna. Musimy przede wszystkim wiedzieć, na jaką wysokość przyciąć murawę, by zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu i krzewienia się. Otóż przydomowy trawnik o ogólnym przeznaczeniu powinien być skoszony na wysokość około trzech-czterech centymetrów. Trawnik powinniśmy kosić często, ścinając jak najmniej trawy, niż rzadko i dużo.

 

Zanim przystąpimy do koszenia trawnika, musimy jeszcze pamiętać o tym, by ścinać go tylko wtedy, gdy jest suchy i gdy nie jest za bardzo nasłoneczniony. Zatem zdecydowanie lepiej jest kosić trawnik o poranku, bądź wieczorem, niż w ciągu dnia. Musimy też pamiętać o tym, by po koszeniu podlać murawę. Nóż kosiarki powinien być ostry. W przeciwnym razie będzie rozrywać trawę, zamiast ją ścinać. Wtedy końcówki źdźbeł stają się białe, co nie wygląda zbyt zachęcająco.

 

Jeśli chodzi o to, kiedy kosić trawnik, najlepiej wtedy, gdy będzie mieć wysokość do dziesięciu centymetrów (po założeniu). Wtedy ścinamy trawę na wysokość między pięć i pół do sześciu centymetrów. Następne koszenie murawy powinno już być na wysokość trzech i pół centymetra. Ostatnie koszenie powinno mieć miejsce w połowie października.