Przeskocz do treści

Pielęgnacja zieleni – zakładanie trawnika

Pielęgnacja zieleni wiążę się bardzo często z koniecznością założenia trawnika. Taką czynność wykonuje się zarówno w strefie miejskiej, jak i w ogrodzie, czy na działce. Mogłoby się wydawać, że w takiej czynności nie ma nic skomplikowanego, jednak zanim zabierzemy się do pracy, warto dokładnie prześledzić poszczególne jej etapy.

 

Pielęgnacja zieleni – kiedy najlepiej wysiać trawnik?

 

W pierwszej kolejności musimy sobie uzmysłowić kiedy taka pielęgnacja zieleni w postaci zakładania trawnika ma tak naprawdę sens. Otóż najlepiej siać trawę albo wiosną, albo na przełomie lata i jesieni. Kiedy już wybierzemy ten termin, który nam najbardziej odpowiada z wymienionych, możemy przystąpić do pierwszych przygotowań.

 

Przede wszystkim musimy odpowiednio przygotować grunt, a więc najpierw zajmujemy się oczyszczeniem gleby ze wszystkich niepotrzebnych rzeczy, takich jak chwasty. Tych zbędnych roślin pozbędziemy się najszybciej, jeśli zdecydujemy się zastosować konkretny środek chwastobójczy. Musimy pamiętać, kiedy naniesiemy taki preparat na glebę, ponieważ po dwudziestu jeden dniach trzeba będzie ją przekopać. Jeśli planujemy położyć trawnik na większej powierzchni, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie zaoranie ziemi.   

 

Podczas przekopywania, bądź zaorywania warto zwrócić uwagę na to, czy gleba jest dobrej jakości. Jeżeli zauważymy, że jest sucha i jałowa, wtedy pielęgnacja zieleni będzie również polegać na zadbaniu o grunt. Glebę warto zasilić chociażby kompostem, ale równie dobry będzie obornik, bądź też nawóz organiczny. Ważne jest to, by wybrany przez nas nawóz rozłożyć równomiernie na całej powierzchni. Warstwa takiego nawozu powinna być gruba na około jeden centymetr.

 

Musimy też pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach nie wystarczy samo nałożenie nawozu – w zależności od tego, jaki wybierzemy preparat, może się okazać, że koniecznie trzeba będzie ziemię przekopać. W przypadku gdy będziemy mieć do czynienia z glebą bardzo zbitą, musimy ją odpowiednio rozluźnić, wykorzystując w tym celu piasek, bądź żwir. Przed przystąpieniem do dalszych prac warto sprawdzić, jakie jest pH gleby – powinno mieć odczyn lekko kwaśny.

 

Kiedy gleba jest już odchwaszczona, przekopana i odpowiednio kwaśna, możemy przystąpić do jej wyrównania i zagęszczenia, w czym pomoże nam ubijak, bądź walec. Jeśli siejemy trawnik na niedużej powierzchni, możemy robić to ręcznie, a jeżeli zakładamy trawnik na większej powierzchni, możemy do tego celu użyć siewnik. Musimy pamiętać o odpowiednim zagęszczeniu nasion – na 10 metrów kwadratowych wysiewamy około 25 deko mieszanki nasion. Kiedy już tę czynność mamy za sobą, musimy jeszcze pamiętać o regularnym podlewaniu – raz, dwa razy w tygodniu.

Zamów firmę pielęgnującą zieleń do swojego ogrodu - zajrzyj tutaj: greenql.pl