Przeskocz do treści

Plisy czy firanki

Co wybrać? Plisy czy firanki? Okno jest ważnym elementem każdego domu i mieszkania. Czy wiesz jak je w ciekawy sposób ozdobić, aby nadal było praktyczne?

Okna w naszych mieszkaniach i domach pełnią bardzo ważną rolę. Nie tylko doświetlają wnętrza, ale pozwalają je wietrzyć, a także gwarantują nam widoki na ładną okolicę, w jakiej mieszkamy. To wszystko sprawia, że raczej niechętnie myślimy o ich zasłaniu. Niestety, czasami pojawia się konieczność wykonania takiego zabiegu. Potrzeba intymności i prywatności sprawia, że zaczynamy się zastanawiać nad wyborem różnego rodzaju akcesoriów do swojego okna. Jednym z najczęściej wybierany akcesoriów są oczywiście firanki. A co jeszcze mamy do wyboru? To oczywiście plisy.

Czym są plisy i jak się je używa?

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tego, czym są i do czego służą firanki. Istnieją one na naszym rynku już od wielu lat i zostały dobrze poznane przez niemal każdego z nas. Niestety, poza kilkoma swoimi zaletami, mają wiele wad. Przede wszystkim sprawiają, że w dużych ilościach gromadzi się na nich kurz. Szczególnie jest to zjawisko często spotykane w sezonie grzewczym. Wówczas długie zwisające firanki naprawdę w kilka dni mogą stać się niezwykle brudne i wymagające szybkiej wymiany na nowe. Firanki mają również tę wadę, że ich powieszenie na karniszu jest męczące i czasochłonne. Wszystko to sprawiło, że ludzie zaczęli poszukiwać wygodniejsze alternatywy. I udało im się ją znaleźć. Są nimi plisowane żaluzje.

Poznaj żaluzje

Żaluzje są równie popularne jak firanki. Występują jednak w znacznie większej liczbie odmian, przez co łatwiej i lepiej można je dopasować do swojego mieszkania. Plisowane rolety to jedna z wielu odmian takich żaluzji. Wyróżniają się tym, że posiadają dwie prowadnice przytwierdzane do ramy okiennej. Obecność prowadnic jest bardzo ważna, ponieważ spełniają one istotną rolę przy równomiernym i bezpiecznym rozwijaniu rolet, tak aby ich krawędzie nie zostały uszkodzone. Cechą charakterystyczną dla plis jest to, że wyglądają one jak harmonijka. Wyraźny wzorek dodaje oknom uroku, sprawiając że przepięknie się one prezentują nie tylko z zewnątrz, ale również od środka pomieszczeń.