Przeskocz do treści

Jak pielęgnować swój ogródek?

Gdy ktoś podejmuje decyzję o prowadzeniu ogródka powinien wiedzieć, że takie zakładanie zieleni wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Przede wszystkim, rośliny potrzebują stałego dostępu do wody oraz nawożenia, ponieważ w przeciwnym razie nie przyjmą się i będą usychały.

Niestety, mnóstwo osób początkowo wręcz pali się do sadzenia kwiatków, widząc jak pięknie prezentują się w ogrodzie sąsiadki, jednak gdy przychodzi potrzeba nauki nowych nawyków i regularnej pracy, zniechęca się. Zanim więc zasadzimy jakiekolwiek kwiaty czy sadzonki pamiętajmy, że bez ciężkiej pracy, ogród nie będzie wyglądał pięknie. Poza tym, zakładanie zieleni wiąże się z ciągłym nabywaniem wiedzy.

Na swojej drodze, jako ogrodnicy możemy napotkać szereg przeszkód, jak chociażby szkodniki (stonka, ślimaki, larwy), które od korzeni będą niszczyły cebulki kwiatów czy korzenie drzew. Prawdziwym utrapieniem są także krety. Ogrodnicy muszą wiedzieć, że niejednokrotnie będą musieli więc zainwestować w specjalne środki przeciw szkodnikom i roznieść je po ogrodzie nawet, gdy niezbyt będą mieli czas czy ochotę.

Gdy wiemy, że nie stać nas na takie wyrzeczenia, zakładanie zieleni po prostu nie ma sensu, ponieważ stracimy w ten sposób tylko energię, czas, pieniądze i zniszczymy rośliny. Początkujący ogrodnik powinien chwytać się więc każdej okazji, by dowiedzieć się czegoś nowego o roślinach, jakie zamierza hodować. Nie jest to trudne w dobie internetu, ponieważ wystarczy skorzystać z wyszukiwarki – kilkadziesiąt lat temu było to znacznie trudniejsze.

To jednak nie jedyne wyjście, ponieważ zakładanie zieleni jest tematem na tyle rozległym i popularnym, że pojawiło się mnóstwo pism, dających rady ogrodnikom i skłaniających ich do wykorzystywania odpowiednich preparatów chemicznych. Przede wszystkim, są to najczęściej czasopisma prowadzone przez pasjonatów.